Speciální studium na tři týdny Bejn Hamecarim

07.07.2023

Rambam Hilchot beit habchira - začátek


Jak již bylo řečeno, během těchto tří týdnů máme ve zvyku přidat ve studiu Tóry. Protože Jehudi (Žid) žije s časem, a tyto dny jsou spojeny se zbořením chrámu, máme ve zvyku přidat právě ve studiu těch částí Tóry, které se zabývají stavbou Chrámu. Toto studium však nemá být v duchu smutku a piety na zboření, ale v duchu přípravy a stavby Třetího chrámu, o kterém je řečeno, že jeho krása, svatost a majestátnost přetčí ve všech ohledech Druhý i První chrám. A protože víme že všechny věci, které jsou v tomto hmotném světě pocházejí z ruchaniut (duchovních světů), tímto studiem se nejen připravujeme na budoucí chrám ale podílíme se na samotné stavbě Třetího chrámu, který bude jistě již brzy zbudován (ještě za našich dnů)


Při této příležitosti zde chceme zveřejnit (část z) "Hilchot (zákony) Beit Habechira" což je část z Rambamovy knihy Mišne Tora neboli Jad HaChazaka, která se dohromady skládá ze 14 knih (a pojednává o zákonech celé Tóry, tzn. že pouhým studiem tohoto Rambamova díla můžeme obsáhnou znalost celé Tóry, bez toho aniž bychom nahlédli do jiných knih) Její osmou knihou je Sefer Avoda, ve které Rambam do podrovna rozebírá stavbu a službu v Chrámu. První částí Sefer Avoda je zmiňovaná "Hilchot (zákony) Beit Habechira" (viz dále)


B'ŠEM HAŠEM KEL OLAM

Ve jménu Hospodina, B-ha světa.

ŠA'ALU ŠALOM JERUŠALAIM, JIŠLAJU OHAVAJICH

Požádejte o blaho Jeruzaléma, ať si ti, kdo Tě milují, užívají klidu.

OSMÁ KNIHA, KTEROU JE KNIHA SLUŽBY (SEFER AVODA)


Obsahuje devět oddílů halachot (zákonů) a toto je jejich pořadí:

Hilchot Beit Habechira,

Hilchot Klej Hamikdaš veha'ovdim bo, Hilchot Bait Hamikdaš,

Hilchot Isurej Mizbeach, Hilchot Ma'ase Hakorbanot,

Hilchot Tmidin U'usafin, Hilchot Psulej Hamikdašin,

Hilchot Avodat Jom HaKipurim, Hilchot Me'ila,


Hilchot Beit Habechira

Oddíly většinou obsahují šest micvot: tři pozitivní příkazy a tři negativní příkazy. Jsou to:

1. Postavit Mikdaš (Svatyni),

2. Nestavět oltář z tesaných kamenů,

3. Nestoupat k Mizbeach (oltáři) po schodech,

4. Ctít (s bázní) Mikdaš,

5. Držet stráž okolo Mikdaše (svatyně)

6. Nenechat Mikdaš nestřežený,

Tyto micvot (příkazy) jsou vysvětleny v následujících kapitolách:

Kapitola první

1

Je pozitivní micvou (příkazem) postavit dům pro B-ha, připravený k obětování obětí, které budou uvnitř přinášeny. Je povinností zde slavit svátky třikrát v roce, jak je uvedeno (2M 25,8): "A uděláš mi Svatyni."

Miškan (Svatyně) postavená Mošem je již popsaná v Tóře. Byla pouze dočasným příbytkem, jak je řečeno (5M 12,9) "Neboť jste až do dnešního dne nedorazili na (místo) odpočinku a dědictví."

2

Poté, co vstoupili do Země (Jisroel), postavili Miškan v Gilgalu na dobu čtrnácti let, během kterých dobývali a rozdělovali Zemi. Odtud přišli do Šílo a postavili tam dům z kamene a rozprostřeli na něm závěsy svatyně a nebyla tam střecha. Miškan stál v Šílo 369 let. Když zemřel Eli, byl zničen, poté přišli do Nov a postavili tam Mikdaš. Když zemřel Šmuel, byl zničen, a přišli do Givon a postavili tam Mikdaš. Z Givon přišli do Beit HaOlamim (Jerušalaim, kde bude stát Mikdaš na věky věků). Dnů, po které stál Mikdaš v Novu a v Givonu, bylo 57 let.

3

Jakmile byl Mikdaš (Chrám) postaven v Jerušalaim, bylo zakázáno stavět dům pro B-ha a obětovat (v něm) oběti na jakémkoliv jiném místě. Neexistuje po všechny generace žádná svatyně kromě Jeruzaléma, a to (konkrétně) na hoře Moria, jak je řečeno (Divrej Hajamim 1' 22,1): "A prohlásil David: Toto je dům pro Hospodina, B-ha a toto je oltář pro zápalné oběti Jisroele." a řekl (Ž 132,14): "Toto je místo mého odpočinku navěky."

4

(Návrh) stavby postavené (králem) Šlomo je výslovně popsán v (knize) Králů (kap. 6) (Naproti tomu) stavba budoucího Chrámu, ačkoliv je zmíněna v knize Jechezkel, není vysvětlena ani (dopodrobna) popsána. A proto lidé Druhého Chrámu, kteří stavěli za dnů Ezry Druhý Chrám, postavili ho podle návrhu Šloma, včetně určitých věcí, které jsou výslovně uvedeny v Jechezkel.

5

Při stavbě tohoto domu jsou nezbytné následující prvky:

Svatyně (Kodeš)

Nejsvětější svatyně (Kodeš HaKodašim)

Před svatyní bude místo zvané vstupní hala (Ulam)

Dohromady se tyto tři nazývají Chrám (Hejchal). Mimo to musíme udělat další ohrazení kolem Chrámu (Hejchal), které od něj bude vzdálené podobně, jako závěsy obklopující nádvoří Svatyně v poušti. Vše, co toto ohrazení obklopuje, je podobné nádvoří stanu setkávání (Ohel Moed) a nazývá se nádvoří (Azara). Celá oblast se nazývá Mikdaš.

6

Pro svatyni je potřeba následující vybavení:

a) Oltář pro zápalné oběti a jiné oběti (Mizbeach)

b) Rampa pro výstup k oltáři (Keveš) byla umístěna před vstupní halou (Ulam) k jihu.

c) Umyvadlo s podstavcem, kde si kohanim (kněží) posvěcují ruce a nohy pro (chrámovou) službu. Bylo umístěno mezi Ulam a Mizbeach vlevo, při vstupu do svatyně.

d) Oltář pro kuřidlovou oběť (Mizbeach Li'Ktoret)

e) Menora

f) Stůl

Tyto tři byly umístěny ve Svatyni před Nejsvětější svatyní.

7

Menora byla na jihu vlevo při vstupu člověka. Stůl byl vpravo, byl na něm položen chléb (Lechem HaPanim). Oba dva byly zvenčí u Nejsvětější svatyně (Kodeš HaKodašim). Kuřidlový oltář (Mizbeach HaKtoret) byl umístěn mezi nimi směrem ven.

Uvnitř chrámového nádvoří (Azara) udělali rozdělení, aby označili, kam může vstoupit Jisroel a kam mohou vstoupit Kohanim. Také tam postavili domy, pro různé potřeby svatyně. Tyto domy se nazývají komory (Liška).

8

Když stavíme Chrám (Hejchal) a nádvoří, stavíme jej z velkých kamenů. Pokud kameny nenajdeme, stavíme z cihel.

Nesmíme tesat kameny použité ke stavbě (přímo) na Chrámové hoře. Spíše je musíme otesat a zpracovat venku a poté je přinést ke stavbě. Jak je řečeno (Královská 1' 5,31): "A přinesli velké kameny a drahé kameny, aby položili základy Domu z tesaných kamenů" Dále je řečeno (tamtéž 6,7): "Kladivo, ani sekera, ani žádné železné náčiní, nebylo slyšet v Chrámu, když se stavěl."

9

Nikdy nesmíme stavět jakýkoliv vyčnívající prvek ze dřeva, ale pouze z kamene, cihel nebo cementu. Stejně tak nesmíme dělat dřevěné komory na nádvoří (Azara), pouze z kamenů nebo z cihel.

10

Na podlahu celého nádvoří byly použity kvalitní těžké kameny. Kameny které se uvolnily, i když zůstaly na svém místě, se tímto znehodnotily. Kohenovi, který vykonával službu, bylo zakázáno stát na takovém kameni během jeho služby, dokud kámen opět neupevnili v zemi.

11

Nejvhodnějším způsobem, jak splnit (tuto) micvu, je postavit budovu (Mikdaše) a zvelebit ji co nejlépe podle možnosti celé veřejnosti (Cibur), jak je řečeno (Ezra 9,9): "Vyvýšit Hospodinův dům."

Musí to udělat krásně a atraktivně podle svých možností. Pokud je v jejich možnostech pokrýt a potepat jej celý zlatem a přidat na jeho kráse, je to micva.

Vytvořte si webové stránky zdarma!